STAVME - hlavicka Jiří Hořínek
STAVME       Dipl.-ing. Jiří Hořínek, inženýrská činnost v investiční výstavbě
400 07 Ústí nad Labem, SNP 53, 00420 773520416, horinek(zav)stavme.eu


deutsch
Deutsch

úvod

hrázděné stavby

roubené stavby

podstávky

základy

ochrana dřeva

plastová okna

Firma




STAVME -ochrana Jiří Hořínek
    Hrázděnky, roubenky a podstávkové domy mají značnou část svého dřeva vystavenou počasí. Nejnamáhanější je severní strana. Slunce sem nazasvítí a je vystavená hnanému dešti. Ten díky tlaku větru snadno vniká do konstrukce. Další namáhaná část je v oblasti mezi vnitřním a vnějším prostředím. Zde je takzvaný rosný bod a vodní pára z obytných prostor se zde sráží ve vodu. Konstrukce vlhne. Vodní pára se jako plyn snadno dostane i do zdiva (nebo montážní pěny), ale jako voda v kapalném stavu se dostává hůře ven. Buď má možnost vytéct, nebo se za vyšších venkovních teplot opět vypařit. Mokrá konstrukce vede lépe teplo, tedy hůře izoluje. rosný bod se sune směrem do interiéru a jednoho dne máme na obvodovém zdivu mokré skvrny a nebo jinovatku. Jak ochránit dřevo před degradací?

  • OCHRANA DŘEVA JE DVOJÍ:

  • 1. konstrukční :

    tvarování dřeva je přizpůsobeno stékající vodě tak, aby se voda nezdržovala na plochách, na kterých snadno vsákne do dřeva - na řezných plochách s otevřenými buňkami. Měla by rychle stéct a odkápnout
    pryč.

  • 2. chemická :
    - Buďto uzavření buněk natvrdo olejovými barvami - dřevo pak nemůže dýchat a buňky jsou uzavřené. Není-li tento nátěr i zevnitř, pak barva tlakem vodních par zevnitř objektu brzy oprýská
    - Napustit dřevo jedy natolik, aby se i při zvýšené vlhkosti nemohly houby, plísně a dřevokazný hmyz nabaštit. Pak jste v některých zemích zákonem donuceni napsat u vchodových dveří oznámení pro hosty, že váš dům byl ošetřen jedy.
    -Jemná a přírodní chemie - jako třeba fermeže, vosky a nátěry s kaseinem. Nechávají dřevo dýchat, chrání je do určité míry před znečištěním a vodou a nevylučují škodlivé výpary.

  • 2a. Volská krev (historická):
    - Je také jemná chemická. Z krve se bral jen kasein (plazma), jako pojivo. Přidalo se hašené vápno a barvivo. V některých pramenech je zmíněna i žluč. Ta se přimíchala a nevím kdo z vás si ke žluči líznul. Aha. Tak tohle nechutná ani dřevokaznému hmyzu. Volská krev se prý z jatek vozila jako nátěr pro dřevěné konstrukce. To je pravda, ale používal se jen kasein, obsažený v krevní plazmě (viz vajíčka v Karlově mostu - on je tvaroh vhodnější) http://cz.wikipedia.org/wiki/Casein .
    Konzervující nátěr dřeva obsahující části dobytčí krve s příměsí hašeného vápna a přírodních olejů (fermeží). Barva je dána přímíchanými barvivy. Používaly se oxidy železa (červená), saze (uhádněte barvu) a minerální jíly a hlíny podle vkusu. Obvykle bývá tento nátěr pokrýván voskovým nátěrem a leštěn (podlahy, vnitřní povrchy stěn).

    Podle jednoho receptu se vezme 100 litrů volské krve, ze kterých se po několika dnech sejme 30 litrů séra (kaseinu), smíchá se s 25 kg hašeného vápna, a k tomu něco fermeže a kysličníku železitého. Tradičně se tyto barvy používaly k optickému ošetření povrchů dřeva na podlahách a hrázděnky a roubenky. Doleštěno voskem a použito pouze ve světnici, kam se chodilo jen v neděli. Jinak se život odehrával v obytné kuchyni, vytápěné při běžném vaření. Rozšíření tohoto převážně červenohnědého zbarvení není z lásky k této barvě, ale kvůli ceně nátěru (Oxid železitý je v mnoha zeminách a jílech). Pro zelenavé a modré barvy použijeme oxidy mědi, bílá se vyráběla z olova a pražením se dosahovalo odstínu oranžové barvy. Barvy na bázi olova jsou jedovaté. Barvení hrázděných a roubených konstrukcí se používá hlavně až v 19. století.

     Tímhle voskem jsem natřel horní prkno jako parapet. Malinko zežloutne. Stojí na něm kytky, občas se tam nažbrndá voda a neutře se. Dolní polička už je tam asi 15 let bez jakéhokoliv ošetření. Časem ztmavla a jsou na ní fleky od květináčů. Upozorňuji, že pod tímto oknem není topné těleso. Stojí zde kytičky a truhlíky s bylinkami a okno se rosí jen při -12°C a méně v dolní části zhruba 8 cm na výšku. Okno je původní dřevěné, jen v místech kde drhlo je ohoblované a tam kde byly škvíry k prokouknutí ven, jsou doplněny dřevěné lišty. Dodnes nevidím rozumný důvod, proč strkat peníze do plastových oken, která se rosí.
    Clou, vosk na dřevo
    Tahle dóza mne stála asi 15,- ?. Stálo to za to. Výsledek je neuvěřitelný. Další použití je na vysunovací poličku pod klávesnicí. Mám teď pod rukou příjemné teplé dřevo a nešpiní se.
    Clou, vosk na dřevo
    Tak snad jsou dole ty vodní skvrny vidět. To prkno byle bez jakéhokoliv nátěru 15 let. Protože starý parapet byl natřen nějakými olejovými barvami a nevzhledný, úzký, prasklý, špinavý ... koupil jsem nové prkno a napasoval je místo starého. Zatím je tu rok, ošetřeno uvedeným voskem a je klid a paráda.


E-mail:  Dipl.-Ing. Jiří Hořínek


  • Tel: 00420 475 501 497, Mobil: 00420 773 520 416